Okul

Beterin Beteri Var Atasözünün Anlamı

Atalarımız yaşadıklarımızdan ders çıkarmamız ve anlamamız için anlamlı sözler söylemiştir. Bunlar arasında olanlardan birisi “beterin beteri var” atasözüdür. Kötü bir duruma düştüğümüzde bizden daha kötüsü olacağını bilmemizdir. Başımıza gelen olaydan daha kötüsü olabilirdi bunları aklımızdan çıkarmayarak karamsarlıktan kurtulmalıyız. Beterin beteri olacağından bugün kendimizi çıkmazın olduğumuzu düşünmemeliyiz.

İyi günlerin olacağı bizimde bundan kurtulacağımıza işaret eder. Kötü durumlarda Allah’a sığınarak daha kötüsünü görmemek için dua etmeliyiz. Başımıza gelebilecek olayların daha kötüsünü düşündüğümüzde olan bu durum bizi rahatlatmalıdır. Zil takı oynayamayız ama daha kötüsünden kurtulmuş oluruz.

Ayağımız kırılsa hastaneye giderek tedavi olabilir kısa sürede iyileşebiliriz. Bu durumda daha beteri ise diz kapağımızın kırılması olacaktır. Tedavisi zor ve iyileşme süreci çok uzun yıllar alabilir. Sakat kalma durumumuz dahi söz konusu olan hastalıklardandır. Ayağımız kırıldığında sitem ederiz ama beterin beteri olduğunu düşünerek kısa sürede atlattığımız için kendimizi şanslı hissetmeliyiz. Hastane ortamında onlarca hasta ve yaralı var kimisi dermanı olmayan hastalığa yakalanmıştır. Bizde onlara bakarak bu halimize de şükretmemiz gerektiğini görürüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu