Okul

Mısırda Kurulan Türk Devletleri

Tarih boyunca Türk devletleri Mısır’da etkisini göstermiştir. Uzun yıllar boyunca buralarda hakimiyetini sürdürerek varlığını korudu. Mısırda etkisini devam ettirmiştir.

TOLUNOĞULLARI (868-905)
Mısırda kurulan ilk Türk devleti unvanını taşıyor. Kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Mısır toprakları üzerinde hakimiyet kurmuştur. Başkentleri bugünün Kahire’sidir. En parlak dönemini Tolunoğlu Ahmet döneminde yaşar ve yönetimi baştan sonra değişir. Bir çok mimari eser yapılarak bugün halen Mısır’da kalıntıları bulunmaktadır. Abbasiler tarafından 905 yılında yıkıldı.

IHŞİDLER (AKŞİTLER) (935-969)
Ebubekir Mehmet tarafından Mısır içinde kurulmuştur. En parlak dönemini Ebubekir Mehmet’le birlikte yaşamıştır. Mısırda kurulan ikinci Türk devletidir. Ihşidlerin yönetimi Türk olup halkın Arap olmasından dolayı yıkılışı hızı şekilde gerçekleşmiştir. 969 yılında Fatımiler tarafından yıkıldı.

EYYUBİLER (1174-1250)
Selahaddin Eyyubi tarafından Mısır’da kurulmuş başkenti bugünün Kahire’sidir. En parlak dönemini kendi kurulu döneminde yaşamıştır. Eyyubilerde bulunan veraset sistemi padişahın ülkeyi akrabalarına paylaştırmaları yıkılışını hızlandırmıştır. Memlük komutanı Aybeg tarafından 1250 yılında yıkılmıştır.

MEMLUKLER (1250-1571)
Eyyubilerin yıkılışından sonra Memlük komutanı olan Aybeg tarafından kuruldu. En parlak dönemini Baybars döneminde yaşamıştır. Zaferleri ile birlikte bir çok savaşı kazanır. Osmanlı Devleti ile girdiği savaşta Yavuz Sultan Selim tarafından yıkılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu