Okul

Bilgi Kirliliği Nedir

Bilgi insanların ulaşabileceği en değerli varlıktır. İnsanlar için oldukça yararlı olarak, milletleri çağdaş uygarlıklar seviyesine taşımaktadır. İnsanlar tarafından araştırılarak öğrenilen durumlara sahiptir. Bilgi kirliliği insan hayatını olumsuz şekilde etkiler. Ulaşılan bilginin yanlış olması yanıltıcı sonuç doğurabilir. İnternetin gelişmesi bilgi kirliliğine sebep olmaktadır. Herhangi olay ve konulardan dolayı insanların yaşamları etkilenir.

Aslı olmayan gerçeği yansıtmayan bilgiler insanlara zarar vermektedir. Bu durumda aslı olmayan bilgiler ortalıkta dolaşarak “bilgi kirliliği” adı altında toplanır.

Bilgi kirliliği insanları bilim yolundan ayırarak yanlış yola sürükler. İnsanlar cevaba ulaşmak isterken yanlışları cevap olarak kabul etmek zorunda kalırlar.

İnsanların ulaştığı bilgilerin doğru kaynakta olmayarak farklı kaynaklara yönlendirilmelerinden gelir. Bilgi kirliliği özellikle internet çağında oldukça ileri boyutlara ulaşmıştır. İnsanlar gerçek bir araştırma yapmadan ortaya attıkları fikir ve düşünceleri doğru kabul ettirmektedir. Bilgiye ulaşanlar ne yazık ki yanlış bilgi sahibi olmaktadır. Kaynak olarak ulaşılan bilgilerin doğruluğu araştırılarak bir nebze de olsa kirliliğin önüne geçilir. Kaynaksız yazılar insanları yanıltabilir, kişinin kendi özgür araştırmaları sonucunda yayımlanmış olduğu düşüncesini yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu