Okul

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Atasözünün Anlamı

Uzakta olan olaylar karşısında insanlar duyarsız kalır ve anlatılanları yeterince ciddiye almaz. Başına gelmedikçe bir olayı gerçekten anlamaz. Uzaklarda yaşananların duygu yükü olmadığı ancak kendi başına geldiğinde bir şeyler anladığı gerçektir. İnsanlar bir şeyler duyduğunda hep farklı şekilde yorumlarlar. Böyle durumları ifade edip anlatmak için “uzaktan davulun sesi hoş gelir” sözü anlatılmaktadır.

İnsanlar içerisinde olmadığı durumları kolay şekilde yorumlayabilir akıl fikir verir. Ne zaman başına bir şey geldiğinde o zaman tam anlamaya başlar. İnsanın başına gelecek olaylar şekillendirmektedir.

Uzakta olan her şey için düşünceler azalır. Yakında olduğunda daha çok düşünülerek etkisi yoğun olur. Şehit haberleri aldığımızda artık sadece sayıları düşünür olduk. Yakınımızda biri şehit olduğunda yüreğimize ateşler düşer. İçimiz parçalanır canımızdan can gittiğini anlarız. Uzakta olan her şey bir kulağımızdan girer diğer kulağımızdan çıkar. Anlaması zor değildir ancak duygusal olarak eksiklikler hissederiz. Düşüncelerimiz ne kadar eksik olduğunu anlarız. Uzaktan gelen davulun sesi haber misalidir bize ulaşır ancak hissimiz az olduğundan tam anlamayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu