Okul

Bilim İnsanlarının Özgür Olmadığı Durumlarda Neler Olabilir

Toplumun gelişilmesi için eğitime verilen değerin arttırılarak yeni bilim insanları yetiştirilmelidir. Bilim beraberinde teknoloji, bilgi ve gelişme getirir. Tarihimizde bilim insanlarının araştırma ve buluşları sayesinde aydınlanmış günümüz teknolojisine ulaşılmıştır. Kısıtlama olmadan hayal güçlerinin ulaştıkları yerde gerçekleştirmeye gitmektedir. Kendilerini özgür hissetmedikleri durumda hisleri değişken olur.

Bilim insanları pozitif düşünce ile yeni buluşlar üzerinde çalışırlar. Yaşadıkları ülkenin kendi düşüncelerini kısıtlamayan geleceğe yönelik destek veren olması gerekir. Bilim insanlarına kısıtlama getirilmesi yeniliklere kapalı olduğunu gösterir. Günümüzde merak edilen soruların cevabı bilim insanları tarafından verilmiş ve insanlığa sunulmuştur. Cevabı aranan her şey bilimin çalışma alanına girmektedir. Çalışmalarını ve düşüncelerini kısıtlamadan ufka yol açmaları gerekir.

Özgür bir düşünceye sahip olamadığında başkalarının beklentilerini karşılamak zorunda kalır. Kendi çalışmalarına hayat veremeyen bilim insanı için yaşam haylice zor olmaktadır.

Orta Çağ dönemlerinde bilim insanlarının düşünce özgürlükleri kısıtlanmış ve gelişme engellenmiştir. Bilim arka planda tutularak insanlık için karanlık çağın yaşanmasına neden olmuştur. Kiliselerin baskıları ve yasakları insanları kısıtlayamamış zaman içerisinde düşünce özgürlüğü sağlanmıştır. İnsanlar aydınlanarak gerçeklere ulaşarak yollarına devam etmişlerdir. Tüm bunlardan dolayı özgür düşüncenin olmadığı bir yerde insanların tek gözü kördür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu