Okul

Uhut’ta Müslümanlar Neden Daha Fazla Zarar Görmüşlerdir

Uhud, Müslümanlar ile müşrikler arasında yapılan önemli savaşlardan biridir. Hz. Muhammed, 610 yılında Hira dağında Cebrail aracılığı ile kendisine peygamberlik görevi iletilmiştir. İslam dinini yaymak ve insanlara aktarması için görevlendirilir. Peygamber olarak Mekke’ye döner ancak bazı kişiler Muhammed’in peygamberliğini reddeder. Kendisine yalancı imasında bulunanlar olarak eziyet etmişlerdir. Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında bir çok savaş yaşanmıştır.

En önemlileri arasında Uhud savaşı yer alır. Müslümanlar bu savaşta diğerlerinden çok daha fazla zarar görmüşlerdir.

Mekkeli müşrikler Bedir savaşında aldığı mağlubiyetin intikamını almak için Uhud savaşına hazırlanmışlardır. Üç bin kişilik ordu haline gelen müşrikler Medine dolaylarında Uhud bölgesine gelirler. Mekkeli müşriklere karşı yedi yüz elli kişilik Müslüman ordusu karşı karşıya gelmiştir. Hz. Muhammed elli kişilik okçu birliğini stratejik nokta olan dağın tepesine yerleştirmiştir. Savaş bitse dahi emir gelmeden kendilerinin asla oradan ayrılmamasında kesin emir verir.

Müslümanlar Uhud savaşını üstünlükle kazanırken müşrikler geri çekilir. Ortalık sakinleşirken dağın yamacındaki okçu birliği savaş bitti ve ganimetleri toplamak için aşağıya inerler. Bulundukları yeri emir gelmeden terk etmeleri halinde müşrikler birliklerle hareket eder. Savaşın gidişatını değiştiren olay olmuş bir çok Müslüman hayatını kaybetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu