Okul

Bir Bilim İnsanının (Isaac Newton) Hayatı Kısa

Isaac Newton dünya tarihine yerçekimi kanunu ile birlikte önemli bir buluş sağlamıştır. Isaac Newton hayatından kısa kesintiler ile özet anlatım ansiklopedik bilgilerden yararlanılmıştır.

Ünlü bilim adamlarından birisidir İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, ilahiyatçı olarak tanınmıştır. Isaac Newton, 4 Ocak 1642 yılında Noel zamanında dünyaya gelmiştir. Ailesi çiftçi olmaktaydı babası dünyaya gelmeden önce 3 ay önce vefat etmiştir. Annesinin üzüntüsü erken doğuma sebep olmuştu. İlk zamanlar çok çelimsiz olduğundan dolayı doktorlar yaşayamayacağını söylemiştir ama o hayata tutundu.

Üç yaşına geldiğinde annesi evlendi. Anneannesinin yanında yaşadı. Newton küçük yaşlarında dahi zeki birisi olarak bilindi. Yaşıtlarından çok daha ileriyi görebiliyordu. Oyun oynamayız sevmezdi kendi oyuncaklarını kendisini yapardı hayal dünyasında.

Eğitimini yaşadığı yerde tamamlamıştır. Dayısı tarafından zekası keşfedildi. Annesi çiftliğe geri döner ve babasından kalan çiftliği yönetmesini istedi. Dayısı tarafından ikna edilen annesi üniversiteye göndermeye razı olmuştur. 1661 yılında Cambridge’deki Trinity College’a okumaya başladı. Matematik alanında adeta dahi olup problemleri tek başına çözebiliyordu. Kendisine özgü yöntemleri kullanarak bir çok problemi çözüme ulaştırdı.

Gelişen Newton kendi adını verdiği yer çekimi üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Hareket Kanunları’nı bularak uzun yıllar boyunca Yerçekimi genel Kanunu üzerine çalışmalarını devam ettirdi. Karakteri gereğince tenkit edilmeye tahammülü olmayan birisiydi. Çalışmalarına başka bilim adamları tarafından gelecek olumsuz düşünceler kendisini rahatsız edecekti.

Newton 20 Mart 1727 yılında ölmüştür.

ısaac newton

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu