Okul

Bir Ülkede Demokrasinin Varlığı İçin En Az Kaç Siyasi Partinin Olması Gerekir

Ülke yönetiminde demokrasinin varlığından bahsedilmesi ve desteklenmesi için o ülke de ilk önce halkın kendi özgür iradesini kullanarak kendini yönetecek olanları seçmesi gerekir. Kendini yönetecek olanları seçebilmesi için demokratik bir ortamda siyasi partilerin katılım göstermesi gerekir.

Çoğulcu demokrasinin varlığından söz edilmesi için birden çok partinin katılım göstermesi gerekmektedir. Seçimlere katılan partilerin halkın iradesi sonucunda kendini yönetecek olan insanları seçebilir, onları iktidara taşıyarak ülke yönetimini teslim edebilir. Tek partinin seçimlere katılması demokrasiden bahsedilmeyeceğini gösterecektir.

Siyasi partilerin çok olması halkın bir çok kısmını temsil eden insanların olduğunu gösterir. Demokrasinin olduğu bir ülke de halkı temsil edenlerin olması o ülkenin gelişmesi ve kalkınmasındaki en önemli rolü gösterir. Siyasi parti sayısının en az iki olmak üzere seçimlere katılmaları demokrasinin gelişmişliğini aynı zamanda halkın düşüncelerini temsil edenlerin olduğunu göstergesi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu