Okul

Paleontolog Olduğunuzu ve Fosil Bulduğunuzu Düşünün

Bilimsel araştırmalarda dinozorların milyonlarca yıl öncesinde dünyamızda yaşadığı öne sürülmektedir. Hayvan topluluğu halinde dünyamızın asıl sahipleri olarak canlı yaşamı devam etmiştir. Soylarının tükendiğine inanılan dinozorlardan geriye kalan sadece fosilleri olmuştur.

Fosil bilimciler (paleontolog) tarafından dinozorların yaşamı bulunan fosiller sayesinde ispatlanmıştır. Dinozorlar milyonlarca yıldır dünya üzerinde yaşamını devam ettirirken, gökyüzünden düşen meteordan dolayı hepsi yaşamını kaybetmiştir. Bazı inançlara göre çeşitli canlılar hayatta kalmayı başardığıdır. Dünyanın bazı noktalarında dinozorların vücut izleri ve fosillerinin yanı sıra yumurtalarına da rastlanmaktadır. Fosili bulunan canlılar bilim için dinozorların yaşamına dair en büyük kanıtları olmuştur.

Fosil bilimciler dünya üzerinde yaşamış olan bütün canlılardan kalan izleri takip ederek onları şekillendirir.

Milyonlarca yıl öncesinden kalan canlılar dünyamızın tarihin öğrenmemizi sağlayacaktır. Bizden önce yaşayan canlılara dair izler bulmak bizim en büyük başarımızdır. Yeni dinozorlar, canlıların yaşamları oldukça merak uyandırıcıdır. Elimize ulaşan dinozor bulgularına göre geniş kara parçaları üzerinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ülkemizde dinozorların yaşamış olması onların incelemelerini en doğru şekilde yapabildiğimizi göstermektedir. Dinozorlar deniz, kara ve toprak altında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Çeşitlerine göre devasal boyutlara ulaşan dinozorların olduğunu söylemek mümkündür. Deniz canlıların fosilleri bir zamanlar denizlere hükmeden inanılmaz büyüklüğe ulaştıklarını gösterdi. Bunları bulmak hem kendi hem de dünya tarihi için büyük önem taşımaktadır. Bir paleontolog olarak daha önce bulunmamış fosilleri bulmak oldukça onur vericidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu