Okul

Bir Ülkede Üretilen Ürünün Dünyanın Farklı Yerlerinde Kullanılmasının Sebebi Ne Olabilir

Dünya üzerinde üretim çeşitli alanlara yayılmakta. Tarımsal ürünler, hayvansal gıdalar her bölgede yetiştirilemediğinden dolayı farklılık göstermekte. İmkanların elvermediği yerlerde farklı üretimler yapılabilmekte. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği yapılırken diğer tüm ülkelerde verimli olarak yetişmez. Karadeniz bölgesinde üretilen fındık dünyanın dört bir yanında ihracat edilir. Yurtdışından bizde muz gibi çeşitli ürünleri ithalat ederek ülkemize dahil ederiz.

Her ülkenin yeryüzü şekiller, toprak özellikleri, iklimi, bitki örtüsü, beşeri faaliyetleri alanı, ovaları, hacimleri değişiklik gösterilmekte. Bölgelere göre ihtiyaçlara farklı yanıtlar verebilir. Verimli topraklarda yetişen tarım ürünleri diğer bölgelere göre farklılık gösterir. Karadeniz bölgesi çok yağış alırken fındık yetiştirilmesini desteklerken Güneydoğu Anadolu bölgesi ise bu konuda eksik kalmakta. Her bölgenin yetiştiriciliği farklılık göstermekte.

Bazı ülkelerde tarım gelişme gösterirken diğerlerinde hayvancılık ve sanayi yenilikleri görülebilir. Bölgelerin özelliklerine göre elverişli olduğu farklı alanlar olabiliyor. Afrika gibi tarıma ve hayvancılığa elverişsiz ortamda altın ve elmas madenleri oldukça fazladır. Coğrafi şartların getirdiği farklılıklardan dolayı ihracat ve ithalat alanında ekonomik değişmeler görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu