Bir Ülkenin Başkenti Neden Önemlidir

Başkentler ülkelerin yönetildiği ildir. Merkezi olarak kabul edilerek o ülkenin yönetimi ve kararları bu noktada alınmaktadır. İşlerin yönetimi ve kararların alımı başkentte yapılır. Stratejik konuma sahip olan bölge başkent kabul edilir. Ülkenin yönetimi başkentlerde alınmaktadır.

Başkenti önemli kılan ülkelerin yönetiminde parlamento, krallıklar, meclisler, sarayların hepsi başkentte bulunmasıdır. Temsili olarak o ülkenin en değerli yeri kabul edilir. Bakanlıklar ve yardım merkezleri başkentte merkezlenerek kararların burada alınması sağlanır. Önem bakımından oldukça önemli noktada olmasıdır.

Ulaşım, ticaret ve ekonomik faaliyetler daha çok başkent üzerinden yapılır. Stratejik bakımından elverişli olması bu bölgenin önemini de gösterir. Mesafelere göre dağılımlar çalışmalar sağlanmaktadır. Tarihteki savaşlara baktığımızda dahi başkentler işgal edildikten sonra ülkenin düştüğü görülmektedir. Ülkenin beyni ve geleceği başkentteki siyasetçiler tarafından alınarak halkı temsil etmektedir. Ülkenin dört bir yanından gelen insanlar burada önemli kararlar alırlar. Başkent olmasaydı sahipsiz kalırdık adeta neyi nasıl yapacağımızı bilmeden. Milli mücadele dönemlerinde Ankara stratejik olarak önemli yere sahipti. İşgal edilmemesi ve milli mücadelenin gelişmesi bu noktada sağlanmıştır. Başkent Ankara olarak kabul edilip korunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz