Uçan Balonlarda Helyum Kullanılmasının Nedeni

Yoğunluğu az olan daima üste olur. Havanın yoğunluğuna bağlı olarak helyum gazının yoğunluğunun az olması yukarı çıkmasını sağlar. Helyum hafif olmasından dolayı yükselmeye müsaittir. Balonlarında uçması ve yukarılara çıkması için helyum gazı kullanılmaktadır. Hidrojenin yoğunluğu helyuma göre daha az olmasına rağmen insanlar helyum gazını kullanmayı tercih etmişlerdir.

Hidrojen daha kolay üretilir ve helyuma göre yoğunluğu daha azdır. Hidrojen kullanımı riskli olduğundan dolayı tercih edilmemiştir. Hidrojen tehlikeli madde sınıfına girmektedir. Havayla teması sonucunda yanıcı özelliğe sahip olur. Helyum gazının havayla teması sonucunda yanma tehlikesi olmaz. Çok eski zamanlarda zeplin gibi hava araçlarında hidrojen gazı kullanılırdı. Kazalar ve savaşlarda çok kolay imha olmasından dolayı helyum gazını kullanmaya başlamışlardır.

Hidrojen genleşmeye eğilimli gazdır. Bulunduğu yerde devamlı genişler içinde bulunduğu balon yada kabı da genişletir. Balonlarda hidrojen kullanımı şişerek patlamasına neden olur. Balonlar ve zeplinler helyum gazı kullanıma müsaittir. Helyum dayanıklı ve daha güvenilir olmasından dolayı bugün balonlarda, zeplinlerde, balonlarda helyum gazı kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz