Okul

Bir Ülkenin Demokratik Olabilmesi İçin Egemenlik Hakkı Nasıl Kullanılır

Demokratik ülke yönetim anlayışında demokrasi anlayışını benimsemiş ve uygulayan ülkedir. Halkın kendi kendini yönetme hakkının tanındığı, seçimler doğrultusunda çoğunluğu elinde tutan tarafından yönetilir. Azınlıkların hakları elinden alınmadan adil bir yönetim anlayışıdır. Demokrasinin temelinde halkın egemenliğinin güvencesi vardır. Ülkenin yasama, yargı ve yürütme haklarından faydalanarak demokratik yönetim sağlanır. Birbirini denetleyen ülkede eşitlik sağlanarak hizmetler şeffaf şekilde kontrol edilir. Demokratik ülkenin sağlanması için egemenlik daima milletin elinde olması gerekmektedir.

Bir ülkenin egemenliği o ülkenin hukuk üstünlüğünün benimsenmesi gerektiğidir. Ülke yönetiminde söz sahibi olan halkın demokratik ülkede yaşadığının işaretidir. Egemenlik millet tarafından güvencesi olmaktadır. Yaşadıkları ülkenin yönetiminde söz sahibi olarak geleceklerini belirlerler. Kendilerine en iyi hizmet eden insanları yönetime getirerek ülkelerini muasır medeniyetler seviyesine ulaştırabilirler. Egemenlik demokrasinin olmazsa olmasıdır.

Demokratik bir ülke olması için anayasal görevimiz olan seçme ve seçilme hakkımızı kullanmalıyız. Seçimlere katılabilir gerekirse seçmen olarak kendimizi göstermeliyiz. Ülkemize hizmet edecek olan insanları meclise getirerek ülkemizin refahını kendi özgür irademizle belirleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu