Okul

Madenlere Örnekler 5-10 Tane

Madenler, element ve minerallerin uzun yıllar boyunca yeraltında kalması sonucunda oluşurlar. Madenler canlıların jeolojik zaman içerisinde oluşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Madenler, canlıların jeolojik zamanda yeraltında kalarak zamanın etkisiyle birlikte maden haline dönüşmüşlerdir. Her maden farklı element ve minerallerden bir araya gelerek oluşmuştur. Maden çeşitliliği yeraltında çeşitli yollarda bulunur.

Madenler, doğal enerji kaynakları olarakta kullanılır. Günümüzde enerjiye dönüştürülen petrol, kömür, doğalgazdan her alanda faydalanılır. İhtiyacımızı karşılamak adına madenler kullanılır. Ülkemizde en çok rezerv bulunan maden ise bor madeni olmaktadır. Madenler çıkartıldıkları yere göre değişiklik göstermektedir. Birbirlerinden farklı olanlarda yeraltında bulunarak kullanıma hazırlardır. Madenler değerli bir şekilde kullanılarak faydalanılmaktadır. İşlenerek günlük hayatımızda çeşitli yerlerde yararlanılmaktadır.

En çok ihtiyaç duyulan yeraltı madeni petroldür. Ülkemizde de petrol madenleri bulunmakta ancak işleyebilen rafineriler olmadığından dolayı tam anlamda yararlanılmamaktadır.

Madenlere örnekler;

Petrol
Doğalgaz
Demir
Bor
Kömür
Gümüş
Altın
Kükürt
Boksit
Alüminyum
Krom
Çinko
Alçıtaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu