Okul

Bir Ülkenin Devamlılığı İçin Ordu Neden Önemlidir

Ülkenin siyasi ve ekonomik varlığını koruyabilmesi için silahlı kuvvetlere ihtiyaç duyar. Emniyet ve güvenlik adına ordu ülke bütünlüğünü korumakla yükümlüdür. Siyasi varlığın devam ettirilmesinde ülkenin kendi ordusu ve güvenlik güçleri birimleri olmalıdır. Ülkenin varlığı bu sayede bağımsız ve emniyette olur. Ülkenin başka ülkeler tarafından baskı altına alınmasını önlemek ve işgal edilmemesinde etkilidir.

Bir ülke ne kadar güçlü olursa ordusu da o kadar güçlüdür. Güçlü ordu dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı güvenlik sağlamaktadır. Tedbirli bir şekilde yetiştirilen ordular insanlara kuvvet sağlamaktadır. Diğer ülkelerin donanması ve askeri birliklerinden kuvvetli olunduğu takdirde işgal ve savaş açmaktan çekinirler. Bu sayede ülkenin devamlılığı sağlanarak olası savaş durumlarında korunmuş olunur. Ülkenin kendi bütünlüğünü korunmasındaki en önemli faktör ordu olarak görülmektedir. Güçlü ordu olduğu takdirde bölgesel olarak güç haline gelir. Kendi ekonomik, siyasi yapısını koruyarak ülkenin devamlılığını korumaktadır.

Ordu ülkenin güvenliği, siyasi yapısı ve ekonomisinin doğruluğunu sağlar. Dış tehditlere karşı ülkenin güvencesidir. Ülke bütünlüğünün koruyucusu ve bağımsızlığının sembolüdür.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu