Okul

Bir Ülkenin Her Türlü İhtiyacını Kendisinin Karşılaması Mümkün müdür?

Her ülke sahip olduğu coğrafi özelliklerden en iyi şekilde yararlanarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bitki örtüsü, iklimi, toprağın özellikleri, hava şartları, ovalar gibi çeşitli değişiklikler görülür. Karadeniz bölgesinde fındık yetiştirilmesi uygunken Afrika topraklarında yetişmesi mümkün değildir. Her bölgenin kendine töre tarım, sanayi, hammadde gibi çeşitli ürünler üretimine elverişlidir.

Ülkemiz tarım bakımından oldukça elverişli olup ihtiyacını karşılarken enerji kaynakları petrol, doğalgaz gibi ihtiyaçları İran, Irak, Kuveyt gibi ülkelerden karşılar. Yeraltı madenleri bakımından her türlü ihtiyacını karşılayamaz. Kimi ülkede bor madeni bulunmazken ülkemizde oldukça büyük rezerve bulunur.

Her ülke sahip olduğu topraklar bakımından oldukça iyi yerlerdedir. Sahip olduğu topraklar tarımsal olarak iyiyken gıda ihtiyacını karşılar, bazı topraklarda yeraltı kaynakları bakımından oldukça iyi olmaktadır. Bütün ihtiyaçlarını kendi karşılaması mümkün değildir. Farklı ülkelerde üretilen farklı ürünler ihtiyaç doğrultusunda alınarak karşılanır. İhtiyacından fazlasına sahip olan ülkelerde ürünlerini farklı satarak ekonomik gelir elde ederler. Ülkeler arasında farklılıklar refah düzeyini ekonomik kaynağını belirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu