Okul

Bitki Hayvan İnsan ve Toprak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Çevremizde bitki, hayvan, insan ve toprak arasında önemli ilişki vardır. Canlıların yaşamını sürdürdükleri gibi devamlılığın olması için gerekli görülür. Canlılar belli bir ekosistem de yaşamlarını sürdürebilmek için bu gereksinimleri görür. Canlı yaşamı oldukça önemlidir, çevre ve insan arasındaki iletişimin sağlanması gerekir. Her canlı yaşamını sürdürebilmek için doğanın diğer parçaları ile iç içe olmaları gerekir.

İnsanlar besin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için toprak başta olmak üzere bitkilere, hayvanlara ihtiyaç duyar. Toprağa tohum ekerek onların büyümesini sağlar, hayvanlar ise bitkileri yiyerek büyürler. Biz meyvesini yerken hayvanlar kökünü yiyerek et ve sütünden faydalanmamıza olanak sağlamaktadır. Hayvan kendi besinini bulabilmek için verimli topraklarda yetişen bitkileri arar. Burada otundan, bitkisini yiyen hayvanlar sonunda beslenmeye devam ederler. bitkilerin kendileri için toprağa ihtiyaç duydukları bilinmelidir. Doğal olarak canlılar yaşamlarını sürdürebilmeler için toprağa, bitkiye, hayvanlara ve süper yırtıcılar olarak insanlara gerek duyulur. Hepsi uyum içinde birbirlerini tamamlayarak tam bir döngü oluşturmaları mümkündür.

Toprak, bitki, hayvan ve insan ilişkisi çevre ile bütünleşir. Devamlılığın sağlanması için hepsinin birbirleri ile uyum içinde olması gerektiği öngörülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu