Sorular Cevaplar

Bitki Nasıl Dikilir

Evlerde yetiştirebileceğimiz bitkiler arasında maydanoz, nane, roka, reyhan, dereotu, biberiye, kişniş ya da kekik gelmektedir.

Bu bitkileri tohumdan yetiştirebileceğimiz gibi, fide halinde satın alarak dikebiliriz. Fideleri alırken güvenilir yerden almalıyız. Dikim işlemi tohumdan yapılacak bitki dikimi ile hemen hemen aynıdır. Sadece bitkileri fideden dikeceğimiz için kökü toprakta sapı ve yaprakları toprağın üstünde kalacak şekilde dikmeliyiz. Bitkilerimizin özelliklerine göre ışık alması, sulanması ve nemi ayarlanmalıdır.

Tohumdan yapılacak dikim için öncelikle saksıya ihtiyaç vardır. Bitkinin özelliklerine uygun yer seçimi yaptıktan sonra ona uygunda saksı seçimi yapmalıyız.

Saksımızın dibinde su giderini sağlamak üzere delikler olmalıdır. Saksının yüksekliği ve genişliğine göre dibine bir, birbuçuk santim kalınlığında çakıl taşı döşemeliyiz ki sulama işlemi yaptığımızda su toprağı da beraberinde hemen alıp götürmemeli. Daha sonra bitkimize uygun nemlenmiş toprağı saksının üçte biri kadar doldurmalıyız.
Toprak üzerinde tohumları bırakacağımız yerleri belirler küçük çukurlar açarız. Dikim işleminden önce su dolu bir kabın içerisinde beklettiğimiz tohumları açtığımız her bir deliğe bir kaç tane olmak üzere bırakırız. (Zarar gören tohum varsa diğer tohum yerini alır.)

Tohumlar yerlerini aldıktan sonra üzerini tekrar toprak ile örteriz. Tohumların üzerine örttüğümüz toprak kalın olmamalıdır. Yumuşak bir püskürtme sistemi ile toprağı nemlendirmeliyiz. Saksının üzerine streçle kapatırsak sera vazifesi yapacağı için daha güzel sonuç alırız. Bütün bu işlemler bittikten sonra saksımızı tohumlar patlayana kadar güneşten ve ışıktan korumalıyız.

Tohumlarından çıkmaya başlayan bitkilerimizi sürekli kontrol etmeli toprağın nemini, yapraklarının sağlıklı olup olmadığını takip etmeliyiz. Gerekirse budamaktan kaçınmamalıyız. Elde edeceğimiz sağlıklı bitkileri gıdalarımızda kullanırken kendi emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüp ayrı bir mutluluk duyacağımız kesindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu