Okul

Kervansaray Nedir

Kervansaray, eski zamanlarda ticaret yollarının üzerine kurulan konaklama yerleridir. Kervansaraylar tüccarların konaklaması, hayvanlarını dinlendirmesi, geceyi güvenli geçirecekleri ve pazar kurarak alışverişin yapılacağı noktadır. Selçuklu devleti ticari yollara önem vererek bir çok kervansaray kurmuşlardır. Kervansarayların çevreleri yüksek duvarlarla çevrili olup askerler tarafından korunmaktadır.

Selçukluların kervansarayları üç farklı tipten oluşmaktadır. Yazlık denilen avlulu, kışlıklar için kapalı ve her ikisini oluşturan karma tiplerden meydana gelirler. Osmanlı imparatorluğu için ticaret ve konaklama için uygun alanlar olarak görülmüştür. Kervansaraylar gelişerek daha güvenli, ticaretin daha doğru şekilde yapılmasını sağlamıştır.

Kervansaraylar ulaşım bağlarının kurulması için çeşitli güzergahlar üzerinde kurulmuştur. Selçuklular Sinop ve Samsun’un güneyine Alanya ve Antalya limanları arasına. Güney’den Rusya – Suriye – Mezopotamya ve Orta Asya – Hindistan – İran ve Avrupa yolları üzerine kurulmuştur. Kervansaraylar ticaretin güvenli olarak yapılmasında önem taşımıştır.

Uzak doğudan Avrupa’ya uzanan ticaret yollarının güvenliğini sağlamak amaçlı yapılmıştır.

Türkiye’deki kervansaraylar
Aksaray sultan hanı
Adana-Ceyhan-Kurtkulağı kervansarayı
Kayseri-Bünyan-Karadayı Köyü- Karatay Han
Kastamonu-Merkez-Kurşun Kervansarayı
Tokat-Pazar-Mahperi Hatun Kervansarayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu