Okul

Bitkiler ve Yiyecekler Neden Çürür

Yediğimiz yiyecekler ve bitkiler dış ortamların etkisine maruz kaldıklarında bir müddet sonra çürüme görülür. Canlı türlerinde olduğu gibi her yiyecekte belirli bir süre sonra bozulmaya başlayarak çürür. Bitkiler dalından koparılıncaya kadar birer canlı olarak yaşamlarını devam ettirirler. Dalından koparılan bitkiler zaman içerisinde çürümeye başlar. Bunun başlıca sebebi bitkiler dalından beslenerek kendi besin ihtiyacını karşılamasıdır. Bir elma dalından koparıldıktan uzun bir süre sonra bırakıldıktan sonra çürüme görülür. Bakteriler, mayalar ve mantarlar gibi mikroorganizmalar meyveyi beslemekte ve parçalamaktadır.

curuk elma

Bakteriler ve mikroorganizmalar meyvenin içinde çoğalmaya başlayarak ayrıştırırlar. Çürüme başlayarak zaman içerisinde doğaya karışacak hale gelir. Buzdolabı ve dondurucuda saklanan besinlerin çürüme süresi uzar. Çürümeye yol açan enzimler soğukta yavaşlayarak çoğalması önlenir. Besinler soğukta çok daha uzun süre dayanabilir.

Yediğimiz içtiğimiz hazır yemeklerin içinde de çürümeye yol açan enzimler bulunmaktadır. Birkaç gün tüketilmediği takdirde ekşimeye yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu