Okul

Spor ve Sağlık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Spor ve sağlık birbirini tamamlayan iki elmanın parçası gibidir. Sağlıklı kalabilmek için düzenli spora ihtiyacımız vardır. Sağlık olmadan da spor yapmamız zordur. Spor yaparken fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak kendimizi iyi hissediyoruz. Toplum içinde özgüven sahibi oluruz.

Düzenli spor yapan biri zamanla özgüvenini geliştirir. Kişiye özgüvenin yanı sıra başarı hissi yaratır. Kişi kendini tanıdığından dolayı işlerini daha kolay yapabilir hale gelir. Sağlıklı bir yaşamın sırrı spor yapmaktan geçer. Zihinsel olarak kendimizi iyi hissederek sosyal hayatımızda da başarıyı yakalayabiliriz. Kendimizi keşfederek sınırlarımızı zorlayabiliriz. Ruhsal anlamda iyi hissetmemiz yapacağımız herhangi bir işte bizi başarıya götürecektir.

spor ve saglik

Spor fiziksel olarak kas yapmanın yanı sıra kan akışının da sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Düşük yoğunlukta yağ miktarı vücudun daha sağlıklı kalmasını sağlar. Kolesterol dengesi sağlandığından tansiyon ve şeker hastalarına iyi gelmektedir. Kalp krizi, felç gibi hastalıkları da azaltıcı etkiye sahiptir. Spor bir egzersiz olduğundan doktorlarda hasta kişilere egzersiz önermektedir. Gün içinde belli bir zaman dilimi içerisinde yapılan egzersiz beden ve ruh sağlığını korumuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu