Okul

Bizden Önce Yaşayan İnsanların Hayatları Nasıldı

Yakın geçmişimizde bizden önce yaşayan insanların hayatında çeşitli bilgiler sunulamaz. Günümüzde yaşayan insanlar oldukça rahat olduğunu biliyoruz, geçmişte yaşayan insanların yaşamlarını inceleyelim.

Eskiden teknoloji olmaması ile beraber zar zor televizyon radyo dinlerlerdi. Her evde olmadığı gibi kahvehaneler ve zenginlerin evlerinde olurdu. Parası olan kişiler kendilerine televizyon alırken zamanlarını güzel geçirebilirdi. Gündemdeki olayları zar zor duyarlar, çeşitli gazeteler sayesinde haberleri olurdu. Günlük gazeteler olmazsa olmazlarından olup yaşamlarını sürdürmelerine en büyük yardımcıları olmuştur. İnsanlar yaşamlarını çeşit şekilde sürdürdükleri gibi iletişim durumu kötüydü. Ulaşım alanında yenilikler yapılmamış bir noktadan başka noktaya zar zor şekilde varırlardı. Evlerin yapıları apartman dairesinden daha çok tek daire veya ahşaptan yapılmış modellerle görülürdü. Eski insanların eğlence anlayışları kahvehanelerde olan kağıt oyunları, okey, tavla gibi oyunlar ağırlıklı olmaktaydı. Ev hayatında çeşitli elektronik aletler olmaması yaşamlarının zorluklarını gösterirdi. Çalışma alanları başlı başına tarımcılık, hayvancılık, iplik işlerinden olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Yazımızda eskiden hayatın oldukça zor olduğunu anlayabiliriz. Zorlu bir hayatta her alanda sıkıntılar, sorunlar oldukça fazla olurdu. Zenginlerin hayatları günümüze göre daha iyi olmasına rağmen ferah yaşam sürerlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu