Okul

Kadınların Toplumdaki Yeri

Kadınlar Türk toplumunda saygınlık kazanmışlardır. Önceki dönemlerde kadınların hakları olmadığı gibi mal olarak görülerek alınıp satılıyordu. Günümüzde ise seçme seçilme hakkı, medeni kanun ve çalışmalar sayesinde özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Bir kadın toplum içinde devamlı öneme sahip olarak hareket ederler. Kadınların hakları tanınarak onların yaşamsal özelliklerine ulaşmaları için gerekli görüşmüştür. Kadınlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için bunlara ihtiyacı vardır. Eskiden kadınlar evde yemek pişirmekle meşgul olup analık yaparken günümüzde çeşitli iş alanlarında aktif faaliyetler göstermektedir.

Osmanlı dönemi kadınların haklarının elinden alındığı dönemdir. Hizmet eden, çalışan ve köle olarak görülmüşlerdir. Boşanma, miras, evlenme, eğitim haklarını ulaşamamışlardır. Cumhuriyetin kurulması ile kadınların gösterdikleri çabalar, emekler ve hizmetler sayesinde kendilerini göstermişlerdir. Cumhuriyet tarihi ile Atatürk’ün yaptığı çalışmalar kadınların haklarını almalarını sağladı. İlk öğretmen, pilot, vekil, başkan gibi unvanlarla kendilerini gösterdiler.

Atatürk, kadınlarımıza sosyal, siyasal haklar tanıdı. Türk kadınının güçlü olduğunu göstererek onlarında sosyal alanda görev alabileceğini Türk milletine göstermiştir. Atatürk’ün şu sözleri Türk kadınına olan inancını göstermiştir “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar gayret gösterdim diyemez”.

Toplumda ailenin yeri önemlidir. Türk kadını vefakar ve hizmet eden birisi olarak çalışmalarını sürdürüp yardımlaşma içinde olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu