Okul

Bizler Allah’a Karşı Sevgimizi Nasıl Gösteririz

Allah’a olan sonsuz sevgimizi O’nun emir ve yasaklarına uyarak gösterebiliriz. Bizden istediği emirlerine uymamız, yasak olanlardan uzak durmamız, kendisine ibadet etmemiz, sonsuz şükürlerde bulunmamızdır. Biz şükredersek eğer müminlerden oluruz. Şükürde bulunmayanlar kafir sayılırlar.

Allah’ın yarattığı her şeye sevgi ve saygı ile yaklaşmalıyız. Doğa olsun, hayvanlar, insanlar her şeye sevgi göstermeliyiz. Yaratılan her şey O’nun bilgisi ve rızası dahilinde yaratılmıştır. Sevmesek dahi yaratıcıdan ötürü sevmemiz gerekir. Allah’ın bize nimet olarak verdiği yiyecek ve içecekleri israf etmemeliyiz. Şükür ederek sonsuz sevgimizi göstermemiz gerekir. Aile ilişkilerimizde birbirimize saygı göstermemiz gerektiğini ifade eder. Allah’ı seviyorsak eğer Allah dostlarını da sevmeliyiz. Allah yolunda hareket eden insana destek olmalıyız. İbadet eden biri zor durumdaysa yardım eli uzatmalıyız. Doğruluk ve dürüstlükten ayrılmamalıyız. Annemizi, babamızı, akrabalarımızı sevmeliyiz.

Bir gün rivayetlere göre Allah Hz. Musa’ya sorar ki “bugün benim için ne yaptın”. Hz. Musa o gün yaptığı ibadetleri tek tek sayar. Allah “bunlar senin dünya ve ahiret hayatın için yaptıklarındır”. Tekrar “benim için ne yaptın” diye sorar. Hz. Musa “Allah’ım neyi senin için yapmış olurum” der. Allah bu sefer “Benim için bir şey yapmak istiyorsan, sırf benim rızam için kullarımı sevmendir” sözünü söyler.

Allah için bir şey yapmak istiyorsak eğer dünya ve ahiret hayatı için değil gerçekten bir şeyler yapmalıyız. Muhtaç olan bir kula uzatacağımız yardım eli, ibadet etmekte zorlanan insana yardım etmek, zora düşmüş bir canlıyı kurtarmakta güzel davranışlardandır. İbadet edip zenginlikle malımızı mülkümüzü dağıtmak bizim ahiret hayatımız için yaptıklarımızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu