Okul

Veren Eli Herkes Öper Anlamı ve Kompozisyon

Atasözleri geçmişten günümüze gelen anlam taşıyan değerlerimizdendir. Doğru olan sözler halen günümüzde kullanılmaktadır. “Veren eli herkes öper” sözünün anlamı ise cömert olduğuna ve herkesin saygı duyacağı kişi olduğunu ifade eder.

Veren el cömert olması ile birlikte yardım eden insan olarak görülür. Toplumda yardımda bulunan veren kişiler sahip olduklarını dağıtanlar saygı kazanırlar. Günümüzde insanlara bir şey veren insanın az bulunmasından dolayı bu tür insanlar değer kazanır saygıyı hak ederler. İnsanlar daha fazla kazanç ve çıkar için yalakalık yaparak kazanmak isterler. Bu kişiler devamlı olarak veren ellere yönelik yanlarında olurlar.

Hayatımızın her yerinde birisinden bir şeyler geliyorsa o kaynak olarak nitelendirilir. Herkes için önemli ve yükseklerde görülmektedir. Cömert insanların dağıttıkları ile birlikte çevresine iki yüzlü insanlar toplanmaktadır. Zengin kişiler fakirleştiği zaman saygılarını kaybederler. Vefakar olanlar ise halen destek çıkarken bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olmaktadır. Saygınlık kazanılacaksa vermek ile değil yaptıklarınız ile olmalıdır.

İnsanlar başkalarına bir şeyler verdikçe daima iyi olup saygı duyulur. Vermeyi kestiğiniz zaman sizden kötüsü olmayacaktır. Dünya malı olmasına rağmen herkes düşkünlüklerini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu