Okul

Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Böbreklerimiz karnımızın arkasında sol ve sağ kısmında bulunur. Boyları 10cm, ağırlıkları 150 grama kadar ulaşır. Kuru fasulyeye benzeyen şekli vardır. Kanımızı süzerek zararlı atıkları idrara dönüştürerek dışarıya atarlar. Yediğimiz içtiğimiz yiyecekler sindirilirken kanımızla taşınan sıvı maddeler böbreklerimizde süzülerek temizlenir. Kanımızın sağlıklı kalabilmesi için çalışmalar yapılır. Ek karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin sindirilmesinde böbreklerimiz önemli göreve sahiptir. Vitamin ve su gibi maddeler böbreklerimizden geçerek vücudumuza dağılır. Kanımızdaki değerleri stabil tutarak hastalanmayı önler. Sağlıklı kalabilmek ve zararlı maddelerden kurtulmak için gerekli olmaktadır.

Sağlıklı kalabilmek için böbreklerimizi korumalı, yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek korunabiliriz. Böbreklerimiz hayati öneme sahiptir. Görevini yerine getiremediği takdirde hastalıklara sebep olur. Yaşamamız için gerekli olan kanı temizler.

Hareket etmek: Günlük olarak hareketimiz arttıkça enerjik kalır sağlığımızı koruruz. Aldığımız kaloriyi yakarız böbreklerimizi korumuş oluruz. Günlük spor sayesinde diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkları önleriz.

Sağlıklı beslenmeliyiz: Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımız için önemlidir. Temiz yiyecekler, sağlıklı pişirilmiş olanları tüketmeliyiz. Yediğimiz ağır yiyecekler aynı zamanda vücudumuza yük olmaktadır.

Su içmeliyiz: Günlük ideal su içme oranımız 2,5 litre kadar olmalıdır. Kilomuza ve yaşadığımız yere 3,5-4 litreye kadar çıkabilir. Sağlıklı kalabilmek için su içme oranını arttırmalıyız.

Bilmediğimiz ilaçları kullanmamalıyız: Komşularımızın, tanıdıklarımızın önerdiği ilaçlardan uzak durmalı. Ancak doktorumuzun verdiği ilaçları kullanmalıyız.

Sigaradan uzak durmalıyız: Sigara böbreklerimizi etkileyerek kan akışını yavaşlatır. Zaman içerisinde vücudumuza yayılan sigaradaki zehir, böbreklerimiz ile tam olarak süzülemez.

Alkolden uzak durmalıyız: Alkol gibi çeşitli zararlı maddeleri içerisinde barındıran içeceklerden uzak durmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu