Okul

Günümüzde Oyalar Danteller Nerede Kullanılır

Annelerimizin ablalarımızın el emeği göz nuru olan dantelleri bin bir türlü zahmetle yapmaktadır. Eskiden yoğun olarak dokunan oya ve danteller günümüzde o kadarda sık olmamakta. Misafirliğe gittiğimizde ilk gözüme çarpanlardan biri olur. Eskiden evin her yerinde el işi yapılmış dantelleri görürken bugün öyle değil. Günümüzde daha modern eşyalar seçilerek dantel gibi eski eşyalar kullanılmamaya başlanmıştır. Evlerde dekoratif eşyalar kullanılarak anlatımları yapılmıştır. El işi oyalar el emeğiyle yapıldığından kullanımı azalmaya başlamıştır.

Günümüzde oya ve danteller genelde Anadolu topraklarında ve doğuda evlerde kullanılır. Eşyaların üzerini örtmek, makinelerin etrafını saran örtüler, televizyon, vitrin, koltuk, kapı üstüne gibi yerlere serilmektedir. Oyalar havlu kenarları, tülbent gibi giyim kuşamda da kullanılamkta. Nadiren olsa da evlerde örgü yapılarak satılmaktadır. Eskisi kadar yaygın olmasa dahi geçmişini hatırlayan insanlar tarafından ev ortamında kullanılmakta.11

Dantel örgü işlerinde genellikle beyaz renkler tercih edilir. Türk kültüründe çeyiz içinde de danteller yer almakta. El işi dantel örgütler, oyalar kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu