Okul

Boş Çuval Dik Durmaz Atasözünün Anlamı

Atalarımız geçmişte çıkardığı derslerden yola çıkarak anlam ve önem içeren sözle söylemiştir. Yerli yerinde sözler olup bize ders verdikleri gibi olayları anlatmamıza yardımcı olurlar. Eğitim alanında oldukça önemli hareketlerde bulunurlar. Eğitimi etkili şekilde almak gelecekte bilgi sahibi olmamıza fayda sağlar. İnsan ne kadar gelişirse büyüdüğünde o kadar dik şekilde olurlar. Henüz gençken kendilerini geliştirmeyen insanlar ise dik duramazlar.

Cahil insanlar eğitim alarak kendilerini koruyabilirler. Hayata karşı donanımlı olup kişilerin karşısında dik şekilde durmamızı sağlayacaktır. Kişiler günlük olarak hayatta başarılı olması için genç yaştayken eğitimli olmalıdır. Bilgi dolu olup etkili şekilde insanlar kendilerine öğretilenleri kavrayıp anlamaları gerekmektedir. Kendini geliştirmemiş ve boş işlerle oyalananlar için aynı şekilde olmaz. Hiçbir işte dikiş tutturamadıkları gibi sık sık zor duruma düşerek hayata karşı mağlup olurlar.

Atasözümüzde mecaz bir anlam olup boş çuvalın dik durmadığı gibi bilgisiz insanında hayatta bilgi sahibi olmayacağını gösterir. Bilgili insanın dik duruş sergileyeceği bir hayat olduğunu unutmmaalıyız. Bilgisiz insanlar için hayat çok daha farklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu