Okul

Ampul Hayatımızı Nasıl Değiştirdi

Edison tarafından icat edilen ampul, beraberinde hayatımızda çeşitli değişiklikler getirerek yaşamlarımızı etkilemiştir. Ampulün icadı insanlar için yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur. Önceden kullanılan çeşitli aydınlatma araçları yetersiz kaldığı gibi tehlikeli olmaktaydı. Elektrik akımı sayesinde aydınlanma güvenli ve zararsız olmaktadır. İstediğimiz zaman aydınlanma araçlarını kullanarak geniş alanları aydınlatma imkanına sahip olduk.

Ampul icadı ile çeşitli iş alanlarında aydınlanma ihtiyacı karşılanarak üretim yapılmaya olanak sağlanmıştır. Ampul olmadığı zamanda başka aydınlatma araçları kullanılması yeteri kadar verim alınmasını önlerdi.

Gece yolculukları kolaylaşmıştır. Otomobillerin farları olarak ileriyi gösterip karşıdan gelen tehlikelere çok daha önceden fark edilebilir oldu. Kazaların önlenmesi sağlanarak insanların rahat yolculuk yapma imkanları sağlandı.

Sokaklar akşamları karanlık olduğundan dolayı insanlar gezmelere gidemiyorlardı. Ampul sayesinde sokak lambaları geliştirildi ve aydınlatılarak güvenli ortamlar sağlandı.

Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin gelişmesinde katkıda bulunmuştur. Bunların temel olarak ihmal kaynağı aydınlatmak olmuştur.

El fenerleri gibi taşınabilir aydınlatma araçlarının gelişmesinde katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu