Okul

Buğdaydan Elde Edilen Ürünler Nelerdir

Bir tarım ülkesi olan ülkemizde en çok yetiştirilen ürünler arasında yer alan buğday, hayatımızın devamı için gerekli olan önemli bir tarım ürünüdür. Konya ovası başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde ekilen buğday, hasat edildikten sonra değirmenlerde öğütülüp un haline getirilmektedir. Un kullanılarak birçok gıda yiyeceği yapılmaktadır. Buğdayın kepek denilen kısmı, günümüzde sağlıklı beslenme de çok tercih edilmektedir. Özellikle kepekli ürünlerin kilo verme de faydalı olduğu saptanmıştır.

Buğdaydan Elde Edilen ürünler

Yumuşak yapıdaki buğday türlerinden elde edilen un ile kek ve kurabiyeler yapılmaktadır. Daha sert buğday çeşitleri ise ekmek üretiminde tercih edilmektedir. Çoğu insanın her gün tükettiği besin olan ekmek, buğdaydan yararlanarak yapılan bir gıdadır. Buğdaydan elde edilen diğer ürünler ise, bulgur, şehriye, makarna, poğaça, börek, tatlılar, irmik gibi ürünlerdir.

Buğdayın Sağlığımıza Faydaları

Buğday, A, C, E, K B6 ve B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor içeren bir tahıl ürünüdür. Potasyum açısından da oldukça zengindir. Buğday, farklı işlemlerden geçtikten sonra tüketildikten sonra vücudumuza oldukça faydaları olan bir besindir. Cildin daha sağlıklı olmasını sağlamakta,  toksinlerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Saç köklerini besleyerek güçlendirmektedir. Buğday lifli bir gıda olduğundan sindirim sistemine çok iyi gelen bir üründür. Göz ve kalp sağlığına da faydalı olduğu uzmanlarca belirtilmektedir.

Hayatımız için gerekli gıdaların kaynağı olan buğdayın, ekmek gibi formlarını tüketirken dikkat etmeli, fazlasından kaçınmalıdır. Ayrıca ülkemizde ekmek israfının arttığı göz önünde tutularak, gereksiz ekmek israfından kaçınmak gerekir.

buğday
buğday

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu