Okul

Buhar Basıncı Nedir Nelere Bağlıdır

Oluşan sıcaklık ile birlikte gerçekleşmektedir. Madde molekülleri arasında oluşacak genleşme sayesinde basın gerçekleşmektedir.

Katı ve sıvı maddeler ısı aldığı zaman genleşerek bulunduğu alana uyguladığı basınç görülür. Maddeler buharlaşma evresine doğru geçiş yaparak bulunan alanı genleştirmektedir. Bir şişenin içindeki su ısıtıldığı zaman genleşerek bulunduğu kapın şeklini değiştirmektedir. Maddelerin ayırt edici özelliklerden biriside ısının alınması ile birlikte genleşmeleridir.

Buhar basıncının normal şartlarda etkilenmesi için bulunduğu kapın şekli bozulmaması için iç ve dış bölgeden basın aynı orantıda olması gereklidir. Bir tarafınki daha az olduğu zaman değişiklik görülür en zayıf bölgeden dışarı çıkabilir.

Basınç her ortamda oluşabilir moleküllerin ısı alması ile birlikte genleşme gerçekleşir. Moleküller arasında boşluk ısı ile birlikte hareketlilik görülür.

Arabalarda kullanılan kaldıraçlar dahi basınç sonucu oluşmaktadır. Aldığı ısı ile birlikte genleşme gerçekleşir ve basınç uygulanarak kaldırıçlar çalışır.

basınç ve kaldıraç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu