Okul

Burnundan Solumak Deyiminin Anlamı

Hayatın bize getirilerinden birisi kızgınlık, sinirlilik gibi çeşitli duygular olacaktır. Can sıkıntısı ve sorunlarla karşı karşıya kalındığında burnundan solumak deyimi kullanılabilir. Genelde olaylara karşı sinirlenildiği zaman insanların durumunun ifade edilmesidir.

Günlük hayatın her alanında çeşitli durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Burnundan solumak gerçek anlamında kullanılmaz, mecazi anlam olarak durum karşı tarafa ifade edilmektedir. Mecaz anlamda kullanılanlar olayların yorumlanmasıyla gerçekleşir.

Kişi bir işten dolayı çok sinirlendiğinde, tepki gösterdiğinde veya çok fazla öfkelenmesi sonucunda durumunun nasıl odluğunun tarif edilmesi için kullanılır. Çok sinirli öfkeli birisinin o halini anlatır.

Örneğin: Mehmet eve çok gelince babası burnundan soluyarak bekliyordu.

Burnundan solumak deyiminde sinirlilik, kızgınlık ifadesi belirtilmiştir. Belirtilen durumlarda kızgınlık varsa eğer soluduğunu görebiliriz. Kızgınlıktan dolayı insan çeşitli duygular içerisine girebilir. Bunda da olduğu gibi kızgınlığından dolayı kullanılan deyimdir. Kızgın birisi için tabir edilebilir ve kullanılması uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu