Okul

Anne Babaya Nasıl Davranılmalıdır

Mevlamız, Kur’anı Kerimde mealen buyuruyor ki;

Rabbin kendisinden başka hiçbir ilaha kulluk etmemenize ve ana babaya iyi bakmanıza hüküm etti. Ana, babadan biri veya her ikisi yanında ihtiyarlarsa sakın onlara öf bile deme. Onları azarlama. Tersine onlarla tatlı ve kibar konuş. Onlara acıyarak karşılarında tevazu kanadını indir. Ve deki Yarabbi onlar beni çocukken nasıl büyüttüler ise sende onlara o şekilde merhamet eyle.

Peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde buyurdular ki;

Kim anne ve babasının rızasını alarak sabahlarsa cennette ona iki kapı açılır. Aynı şekilde akşamlarsa yine kendisine iki kapı açılır. Anne ve babasından yalnız biri hayatta olur da onu gönlünü hoş ederse kendisine cennete giden bir kapı açılır.
Ashaptan bir zat zulmederlerse demi diye sordur.
Efendimiz
Evet buyurdu.
Ve şöyle devam etti. Anne ve babanı küstürmüş olduğu halede sabahlayan kimseye cehennemden iki kapı açılır. Bunlardan bir tanesi hayatta olurda, onu küstürürse kendisine cehenneme giden bir kapı açılır.

Rabbimiz Kur’anı Mübininde 3 şeyin kabulünü 3 şeye bağlamıştır.

1-Namazın kabulünü zekata bağlamıştır. Kim namazını kılar zekatını vermezse Cenabı Hak o kulun namazını kabul etmez.
2-Allahımızın kendine itaati Resül’üne itaate bağlamıştır. Kim Allah’a itaat eder, Resülüne itaat etmezse Rabbimiz o kişinin itaatini kabul etmez.
3- Peygamber Efendimiz Sahabei Kiram’a sordular. Ya Resülallah en üstün amel endir? Kainatın sultanı cevap verdiler.
Vaktinde kılınan namaz.
Ana babaya bakmak.
Allah yolunda cihat etmektir buyurdu.

Devri saadette huzuru Resülullah’a bir adam gelerek Ya Resülallah benim bunak bir anam var. Ona kendi elimle yemek yediriyor su içiriyor abdeste aldırıyorum. Acaba hakkını ödemiş oldum mu? Hayır hakkının yüzde birini bile eda edememişsin buyurdu. Acaba neden Ya Resülallah dedi.

Çünkü o sana elinden bir şey gelmediği halede yaşamanı isteyerek hizmet etti. Sen ise onun ölmesini isteyerek hizmet ediyorsun. Fakat sen iyilik yaptığın için Allah senin az miktardaki iyiliğine çok sevap ihsan eder buyurdu.

Ayet ve hadisi şeriflerden anlaşıldığı üzere anne babaya hoş görülü davranmak, onların bize ihtiyacı olduğu dönemlerde yanlarında olmak bizim evlatlık görevimizdir. Cenabı Hak hepimize iyi bir evlat olmayı nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu