Bursa’nın Coğrafi Özellikleri

Bursa, Marmara Denizi’nin güney doğusunda yer alan coğrafi özelliği bakımından denize 135km sınırı olan ilimizdir. Sanayileşme ve gelişmesiyle ünlü olan ilin yükseltisi, kayak merkezi, milli parkı Uludağ bulunmaktadır. Bölgede İznik ve Ulubat Gölü bulunmaktadır.

Ilınma iklime sahip olduğu gibi Uludağ’ının sert iklimi, bol yağışları, kuzey Marmara’nın yumuşak ikliminde devamlılık sağlamaktadır. Kış aylarında yağışlı geçerken yaz aylarında kurak olmayacak şekilde az yağışlı geçmektedir. Bursa ılıman iklime sahiptir. İklim bölgelere göre değişiklik gösteren Kuzeyde Marmara Denizinin yumuşak ve ılık hissedilir, kuzeyde Uludağ’ın sert iklimi kendisini göstermektedir.

En Önemli Ovalar
Bursa: 365 kilometrekare
Mustafakemalpaşa: 193 kilometrekare
Karacabey: 537 kilometrekare
İnegöl: 150 kilometrekare
İznik: 76 kilometrekare
Orhangazi: 97 kilometrekare
Yenişehir: 152 kilometrekare
İlin önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa Çayı, Uludağ’ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ’dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Koca Dere, Kara Dere, Aksu Deresidir.

Bursa’nın %35’lik kısmını dağlar kaplamaktadır. Dağlar genelde doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklinde sıralanmaktadır. Orhangazi’nin batısı Gemlik körfezinin batı ucundan uzanarak Bozburun’a doğru Samanlı Dağları, Gemlik körfezinden güney yüzünü kaplayan dağlarda bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz