Okul

Büyük Lokma Ye Büyük Konuşma Atasözünün Anlamı

Büyük lokma ye büyük söz söyleme sözü duruşumun nasıl olacağını en net şekilde ifade eden atasözlerindendir. Atalarımızca vakti zamanında söylenen anlamlı özlü sözler, kulaktan kulağa günümüze kadar ulaşmıştır. Atalarımızın söylediği sözler nasihat derecesinde olmaktadır. Ders verici söz olmasının yanı sıra öğrenmemizdeki en büyük yardımcımızdır.

Hayatta hiçbir zaman başkasını küçümsememeli ve emin olmadan büyük konuşmamalıdır sonucunda utanılacak duruma düşülebilir. Bilmeden etmeden söylenen sözler insanı rezilde eder rüsvada. Ağzımızdan çıkan sözden emin olmadan büyüklenerek konuşmak tamamen yanlıştır. Konuşmamız ne kadar büyük olursa sonunda o kadar pişman oluruz. Büyük konuşmadan ayrıca konuşacağımız yeri bilmeden konuşmamalıyız. Yerli yersiz konuşmalarda insanlara bizler gibi zarar verir. Hesabını kitabını bilmeden hareket etmek her zaman zarar getirir. Üsluplu şekilde emin şekilde konuşursak eğer pişmanlık duyacağımız sonuçlarla da karşılaşmayız.

Atalarımız konuşmalarımızı dizginlemek ağzımızdan çıkacak laflara dikkat etmemiz için “büyük lokma ye büyük konuşma” sözünü kullanmışlardır. Çıkartılması gereken nasihat emin olmadan büyük konuşmamalı sonucunda hüsran olmasının bizi zor durumda tutacağıdır. Ağzımızdan çıkan sözün nereye gideceğini bilerek etmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu