Okul

Büyük Sözü Dinlemenin Önemi

Büyüklerimiz yaş ve baş olarak bizden daha tecrübeli olurlar. Yaşadıkları onlar için birer ders olup bize akıl verdikleri zaman hayat tecrübelerinden faydalanarak söylerler. Bugün atasözleri günümüzde nasıl değerliyse büyüklerimizin sözü de öyle olmalıdır. Büyük sözü dinlemek gerekir. Her insan bebeklik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemini geçtikten sonra yaşlılık dönemine geçiş yaparlar. Her evre kendisini geliştirerek bilgi sahibi olup hayatın tecrübesini kazanırlar.

Tecrübelerini kendilerinden sonra gelen kişilerin henüz yaşamadığı o tecrübeler konusunda yardımcı olmaya çalışırlar. Büyüklerin kazandıkları deneyimlere daima saygı gösterip onların sözünün değerini bilmeliyiz. Gençlik deli dolu yıllar gelip geçerken söz dinlemediğimiz de zamanımızı israf etmiş olacağız. Büyüklerimiz gençlik yıllarına dönmek için ellerinden gelenleri yaparlar. Geçmişte yapılan pişmanlıklar çok daha sonra anlaşılarak değeri görülür.

Gençlerin aldığı kararlarda hata varsa bunu büyüklerimiz görebilir. Büyüklerin sözü dinlenmeli, onlara hürmet edilmeli, körü körüne itibar etmesek dahi dikkate alarak kendimizi bu konulara hazırlamalıyız. Tecrübe ve deneyim yaşanmadan öğrenilmeyeceğinden onların yaşadıklarını görmezlikten gelmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu