Okul

Büyüklere Saygı İle İlgili Yazı

Kendimizi ait hissettiğimiz bir millet vardır. Kendimizi daima orada görür ve oradaki topluma kültüre ait olduğumuzu görürüz. Örf adetleri, gelenek ve göreneklerini bilir öyle kendimizi geliştiririz.

Hemen hemen her toplumda büyüklere değer gösterilir. Büyüklere saygı göstermeli, yardımlarına koşmalı değer verdiğimizi göstermeliyiz.

Gençlik dönemlerinde büyüklerimizden aldığımız eğitim, nasihatler, anlatımlar sonucunda büyüklerin hayatımızda ne denli önemli olduğunu biliriz. Yaşlar ilerledikçe hayat tecrübeleri artar, geçmişi yaşamış ve geleceğe bakarız. Fiziksel özellikler güç seviyeleri düşürür, yıllar sonra yaşlı bireyler olarak yaşamına devam eder. Büyükler bizler için değerlidir. Her anlamda değer göstermeli saygıda kusur etmemeliyiz. Gençlerin en önemli vazifelerinden birisi çevresindeki yaşlılara saygı göstermeleridir. Yaşlılık dönemleri kaçınılmaz aynı zamanda anne ve babalarımızda yaşlı olduğundan dolayı gençlerin kötü davranmasını istemeyiz. Saygısızlık onları kırar gururlarını incitir.

Gençler başta anne ve babalarına ardından bütün büyüklere saygı göstermeli. Onlar yaşça büyük olduğundan dolayı bizler kadar güçleri yoktur. Yaşına hürmet göstererek onlara saygıda asla kusur etmemeliyiz. Büyüklerimiz ülkemize hizmet etmişlerdir, sahip oldukları kültürleri değerleri nesilden nesle aktaranlardır. Saygıyı daima korumalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu