Okul

Çevremizdeki Kültürel Öğelerin Değişimine Örnekler

Kültürel değer bir milleti millet yapan değerlerdir. Uzun yıllar boyunca oluşan değerler, o ülkede yaşayan insanların ortak değerleridir. Kuşaktan kuşağa aktarılarak insanların ulaşabileceği değerler olmuştur. Bir milletin tarihini, yaşamını, gelenek ve göreneklerini anlatan değerleri kendi içinde barındırmaktadır. Kültürel değerlerimiz zaman içerisinde farklı kültürlerle karışması sonucunda değişim gösterir.

İnsanların yaşayış biçimleri, hayatları, dünya algıları, beslenme şekilleri, davranışları kültürel alanda etki yaratır. Bunları değiştiren en büyük etken teknolojik gelişmeler olmaktadır. Günümüzde sosyal ve kültürel yapılanma değişimler sonucunda günümüze farklı ulaşmaktadır.

Misafirliğe gidilirken artık günümüzde internet aracılığıyla görüşülmektedir. Aileler görüntülü, sesli iletişim kurmaları bir araya gelmelerini önlemiştir. Evde hazırlanan lezzetli yiyecekler yerine artık kolaylık olması için dışarıdan hazır gıdalar sipariş edilmektedir. Sanayi ve ticaret alanında insanlar yüz yüze görüşmeden ticaret yapar oldular. dostluklar ve arkadaşlıklar son bulmuştur.

Tarih, sanat, edebiyat algıları klasik dönemde değişim göstererek daha modern, çağdaş görünüme sahip olarak değişim göstermiştir. Dinlenilen müzikler bunların en iyi örnekleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu