Okul

Büyümeyi Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir

Büyüme ve gelişmemizi etkileyen çeşitli faktörler vardır. Her insanda aynı olmadığı gibi değişik şekillerde kendisini gösterir. Büyümemizde cinsiyet, hormonlar, kalıtsal nedenler ve kronik hastalıklara bağlı olarak gerçekleşebilir. Hastalıklar insan yaşamını etkileyebilir.

Büyümeyi etkileyen faktörlerin başında kalıtım gelmektedir. İnsanların soyları nasılda o yönde büyüme ve gelişme gösterirler. Soylarına bakılarak genlerinde olan değişiklikler gelişmesinin haritasını çıkartır. Doğru beslenildiği sürece kişi gelişerek istenilen düzeyde büyümeye ulaşabilir. Sürekli olarak gelişme göstererek istenilen noktaya gelmesinde etkilidir.

Kalıtım büyüme ve gelişmenin en önemli faktörüdür. Genlerine göre şekillenerek kendisini gösterir. Kişinin gelişimindeki düzeyi göstermektedir. Soyunun boy ve kilo ortalamasında olarak yaşamını devam ettirir. Kronik hastalık varsa boy ve kilo bakımından gelişimi ters orantılı olur.

Cinsiyet kişilerin yaşamını etkilemektedir. Erkekler daha hızlı gelişme gösterirken kadınlarda daha yavaşlılık söz konusudur. Kadınların boyu küçük olur, zayıf ve kassız yapıya sahiplerdir. Erkekler daha kalıplı ve kaslara sahip olarak yaşamını sürdürmektedir. Belli bir düzeyden sonra yaşamlarını devam ettirirler.

Hastalıklara yakalanılması büyümeyi etkiler. Kişinin doğuştan gelen hastalıkla büyümesi daha yavaş şekilde gerçekleşir. Ömrü boyunca ilaç kullanan kişinin gelişimi daha az olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu