Okul

Suyun Tükenmesinin Canlılara Etkisi Nedir

Su, canlıların temel yaşam kaynaklarından en önemli olanlarından bir tanesidir. İnsanların, hayvanların ve bitkilerin su olmadan yaşayabilmeleri mümkün değildir.

İnsanların göl, akarsu, dere ve denizlere verdikleri zararlarla kendi yaşam alanlarına da sınır koyduklarını ve dünyayı susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktıklarının farkına varamazlar. Su yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Canlıların vücudunun % 75i sudan ibarettir.

Su Kirliliğinin Sebepleri

Suların kirlenmesinin sebebi kesinlikle insanlardır. Sanayi, sulara artıkları ve çöpleri atan insanlar ve fabrikalar denizlerin kirlenmesine sebep olurlar.

Kirlenen denizlerin temizlenmesi hiç de kolay değildir. Hayvan atıklarını, çöplerini ve tüm pislikleri denizlere atan insanlardır, asit yağmurlarıyla birleştiğinde suyun içilebilir olma özelliğini kaybetmesine sebep olur. Çünkü hayvan atıkları, sanayi atıkları içme suyuna zarar vereceği için insanların hastalıklara ve mikroplara ev sahipliği yaptığından dolayı suyu tamamen kirletmiş olacağından insan sağlığına tamamen zararlı olacaktır.

Su kaynaklarının önemi insanlara doğru şekilde öğretilmelidir. Suyun kirletilmesine engel olabilmek için hızlı nüfus artışına engel olunmalı ve insanlar bilinçlendirilmelidir. Doğanın önemi keşfedilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu