Sorular Cevaplar

Buz Sarkıtları Nasıl Oluşur

Kış mevsimine girmemiz ile havaların soğumasıyla çeşitli doğa olaylarına şahit oluruz. Yağmur, kar derken geceleri soğukluk derecesi sıfırın altına düştüğünde şaşırtıcı görüntüler görürüz.

Kışın yağan karlar yağmurlarla birlikte erimeye başlar. Gece olduğu zaman evlerin ve binaların çatılarından su damlaları damlamaya başlar. Su akarken donmaya başladığından nasıl olduğu kafalarda soru işareti olarak kalır. Buz saçaklarının oluşması için havanını sıfır derecenin altında olması gerekmektedir. Dam eğimli olduğundan damlalar aşağıya damlamaya başlayacaktır. Kenardan akan sular donmaya başlayarak yavaşça saçaklar oluşur. Bunun sebebi soğukluğun yüksek olması ve damlaların sıklığının az olmasından kaynaklı olarak görülür.

Gece meydana gelen don gündüz vakitleri de devam eder. Devamlılıkta ilerlemesi sonucunda oluşan sarkıtlar daha da büyümektedir. Özellikle iş hanlarında oldukça uzun ve büyük sarkıtların oluştuğu bilinmektedir.

Düşmesi sonucunda sivri kısmı ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir. Sarkıtların olduğu yerlerin altında dolaşmamalı çok dikkatli hareket etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu