Okul

Çağrılan Yere Erinme Çağrılmayan Yere Görünme Kompozisyon

Türk örf ve adetlerinde en önem verilen konulardan biriside saygı ve nezakettir. Geleneklerimiz aynı zamanda bize yol göstericidir. Toplum içinde yaşanılan sosyal ilişkiler de oldukça önemlidir. Bizlerde bu ilişkileri saygı, sevgi ve nezaket çerçevesinde yürütürsek saygın bir çevreye sahip oluruz. Bizlere değer verilip çağırılmışsak üşenmeyip nezaket olarak o davete icabet edip katılmamız gerekmektedir. Bu durum davet edene gösterilen bir saygıdır.

Davete ne kadar katılmamız gerekiyorsa da çağrılmadığımız yere de gitmemiz o derece doğru değildir. Görgüsüzlük, yüzsüzlük olarak görülür. Çağırılmadığımıza göre bir nedeni vardır diye düşünmek gerekir. Çağırmayan kişi belki zor durumda kalmamak için bunu uygun görmüştür. Siz çağırılmadan giderseniz davet etmeyen kişiyi de, davette bulunan diğer kişileri de rahatsız, huzursuz etmiş olursunuz. Kendinizi de öyle zor bir durumda bırakmamak için çağrılmadığınız yere gitmemeniz en doğrusudur.

Gideceğimiz yerde mutlaka davetimizin olması gerekir. Türk örf ve adetlerinde davet edilmeyen yere gidilmeyeceği bilinir. Ev sahibinin hoşnut olmayacağı durum olduğundan oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu