Okul

Sağlıklı Bir Yaşam Nasıl Olur

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Vücudumuz için gerekli olan vitaminleri doğal besinlerden yeterli derecede almalı, tek taraflı beslenmemeli, mümkün olduğunca organik gıdalarla beslenmeliyiz.

Genetik olarak gelen rahatsızlıklarımız varsa doktor kontrolü altında tedavi ettirmeli kulaktan dolma yöntemleri kullanmamalıyız.

Vücudumuzun sağlıklı olması için bedenimize uygun mümkünse doktor önerisine göre yapacağımız sporlardır. Hemen hemen herkese uygun olabilecek tempolu yürüyüş ve yüzme bu spor dallarının başında gelmektedir. Vücudumuzu tanıyarak da seçebileceğimiz spor dalları muhakkak vardır.

Spor besinleri kolay sindirmemize, kaslarımızın güçlenmesine, kemiklerimizin sağlam kalmasına yardımcı olur.
Sağlıklı yaşamın en önemli faktörlerinden biri ise stresten uzak kalmamızdır. Günümüzde bu çok mümkün görünmemekle birlikte mümkün olduğunca olaylara ve hayata olumlu açıdan yaklaşmalı, sağlıkla yaşayacağımız hayatımızın kendimize ve çevremize ne kadar faydalı olabileceğini düşünmeliyiz.

İlişkilerimizde paylaşımcı olmalı, samimi olmalı, dönemlik değil ömürlük arkadaşlar seçmeliyiz ki hayatımızı kolaylaştırmak için ihtiyacımız olan manevi değerlerin bizimle olduğunu bilelim.

Evimizde huzurlu, sakin bir ortam yaratmalıyız ki uykumuzu bedenimizin istediği kadar alabilelim, günün yorgunluklarını, sıkıntılarını, dertlerini evimizde unutabilelim.

Umutlarımızı hiç bir zaman kaybetmeyelim, gerekirse hayal kurmaktan kaçınmayalım hayal denilen şeylerin ilerde olabileceğini bilmek yaşama daha sıkıca sarılmamızı sağlar.

Sağlıklı yaşam insanoğlunun en büyük hakkıdır bu hakkı kullanarak kendinize ve çevrenize en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu