Okul

Çalışmanın Önemi İle İlgili Atasözleri

Çalışmak başarıya giden altın yoldur. Bu yolda gitmek için azimle ve yılmadan devam etmeliyiz. Önümüze engeller çıkmasına rağmen atalarımızın sözlerinde kulak vererek devam etmeliyiz.

Açın gözü ekmek teknesidir: İnsanlar hayatlarında ilk önce aç karınlarını doyurmanın çabasına girerler. Eğlence zevkten önce karın doyurmak derdinde olurlar.

Akan su yosun tutmaz: Çalışan birisi asla bildiklerini unutmaz ve kendisini geliştirir. Hiçbir şekilde kirlilik tutmadığı gibi devamlı erdemli ve sağlıklı yaşam sürdürebileceğidir.

İşleyen demir pas tutmaz: Çalışan insan kolay kolay hastalanmaz, dinç kalır. Vücudu çalıştığından dolayı hastalıklardan korunarak sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürürler.

Aç ayı oynamaz: İnsanlardan bir şeylerin karşılığını bekliyorsak eğer çalışmasının karşılığı verilmesi gerekmektedir. Karşılığını verdiğimiz zaman isteklerimiz yerine gelir.

Emek olmadan yemek olmaz: Emek vermeden karşılık alamayız, çalışmalı alın terimizi dökerek emek verdikten sonra karşılığını alırız. Çalışmadan bir şeyler elde etmek çok zordur.

Açık ağız aç kalmaz: Durumu kötü olanların çevresindekilere haberdar etmesi gerekmektedir. Konuşmadan anlatmadan karşısındaki kişinin anlaması kolay olmayacağıdır. İletişim kurmalı ve insanlara haber vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu