Okul

Matematik Hangi Mesleklerde Kullanılır

Matematik sayıların çeşitli şekillerde hesaplanarak istenilen sonucun alınmasında yardımcı olmaktadır. Hesaplamalar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Örneğin bilgisayarların programlanmalarında, hesaplamalarda, dosyalar ve programların kodlanmasında, algoritma geliştirilmesinde sayılardan yararlanılmaktadır. Bu sayede istenilen sonuca kolaylıkla varılmaktadır. Matematik geniş anlamda bir çok meslek grubunda ihtiyaç duyulmaktadır.

İnşaat ve mimari çizimlerin yapımında doğruluk önemlidir bunlar matematiksel terimlerle sağlanır. Bina tasarımı yapılırken santimetre hesabı yapılarak inşası gerçekleşir. Matematik sayesinde daha güzel, dayanıklı yapılar yapılmaktadır. Binanın yapılmasında ne ufak ayrıntısına kadar dikkat edilmektedir. Yüksek yapıların inşasında düzgün ve dik şekilde olması için hesaplamalar yapılır.

Paranın doğru şekilde hesaplamasında ihtiyaç duyulur. Para politikasının belirlenmesi, maliye hesaplamaları, vergi hesaplaması, fatura ve kart hesaplamasında matematikten yararlanılmaktadır.

Bankacılık sektöründe borsa ve dövizlerin hesaplanmasında kullanılmaktadır. Matematiksel hesaplamalardan yararlanılarak gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Muhasebe alanında en çok matematik kullanılır. Hesap kitap işinin yapılmasında matematikten yararlanılmaktadır. Şirketlerin gelir ve gider tablolarının oluşturulduğu gibi kar zarar hesabı yapılır.

Matematik günlük hayatımızın her alanında kendisini gösterir. Sanayi, meteoroloji, astronomi, coğrafya, iktisat-işletme alanlarında aktif olarak kullanılır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu