Okul

Cambaz İpte Balık Dipte Gerek Atasözünün Anlamı

Atalarımız tarafından insanların yetenek ve becerilerine göre sınıflandırmalar hakkında söylendiği sözdür. Herkes kendi kulvarında hareket etmeli, beceremediği ama başkasının becerdiği işlere yönelmemesi gerektiğini anlatır. Kendisine münasip olan işlerin yapılması gerekmektedir. Olmadık alanlara girerek başarı göstermeye çalışıp ama başarıya ulaşamadığı durumlardandır. Kişi uzmanlık alanında kendisini göstermeli, çabalarını vererek kendi becerisinden devam etmelidir.

Kasap olan bir kişi gidip pazarcılık yaparsa eğer o işi beceremez. Kişilerin bildikleri ve hedefleri doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Başarı istediğimiz alan hakkında bilgimiz olup o yönden doğru hareket etmemiz gerekir. Bilgilerimizi doğru şekilde değerlendirerek ileriye yönelik önemli kazançlar yapabileceğimiz alanlara yönelmemiz gerekmektedir.

Her insan becerisi ve mesleğini yerine getirmelidir. Nasıl ustanın işine karışılmaz, elin hamuruyla erkek işine karışma gibi sözlerin söylendiği gibi bizde bildiğimiz yoldan devam etmeliyiz. Başkalarının işinde kendimizi göstermemiz hem emeğimize hem zamanımızın boşa geçmesine sebep olmaktadır. Sahip olduğumuz değerleri korumalıyız. Atalarımızında bize anlatmak istediği bildiğimiz işi yapalım, bilmediğimiz işi ise bilen birisine yaptırmamız gerek olduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu