Okul

Dilimizin Yozlaşmasının Nedenleri

Dilimize giren yabancı kelimeler ve doğru kullanılmamasından dolayı dilimizde yozlaşma kendisini göstermektedir. Dilimizi kaybettiğimiz gibi Atamız tarafından dilimize sahip çıkılması daima vurgulanmıştır. Korunarak sahip çıkılması adına Türk Dil Kurumu kurularak yok olmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. İnsanların duyarsız olmasından dolayı kaybedebilecekleri oldukça çok şey olmaktadır.

Dilimizin yozlaşmasına neden olanlar
Yayın organlarının doğru olarak Türkçemizi kullanmadan yansıtması başta gelmektedir. Filmlerde ve dizlerde kullanılan kelimeler Türkçemiz ile uyuşmadığı gibi insanların konuşma dilini değiştirmektedir. RTÜK tarafından yapılan kontroller yetersiz olmadığından dolayı Türkçemizi her geçen gün kaybetmekteyiz. Yerel gazetelerde basılan askıların Türkçe yetersizliğinden dolayı insanların bildikleri dili kaybetmelerine sebep olmaktadır.

İnternetin yaygınlaşması insanların kullandıkları sözcüklerin değişmesine sebep olmaktadır. Farklı görünmek ve kendilerini ifade etmek için kelimelerin kısaltılmışlarını kullanmaları, dilimizin doğru şekilde telaffuz edilmesinin önüne geçmektedir. Açık ve net şekilde düzgün Türkçemizi kullanmayarak kendisini göstermektedir.

İşyerlerinde ve önlerinde kullanılan tabelalarda yetersiz Türkçeden dolayı kendisini göstermektedir. Türkçe ile yapılan oynamalar sonucunda insanların aklına olan doğrular yanlışları göstermektedir.

Üniversitede kendisini gösteren Türkçe seminerlerinin yetersiz olması. İnsanların duygu ve düşüncelerini doğru şekilde aktarmalarını sağlayan dilleri olacaktır. Türk dili ve edebiyatı derslerine verilen önemin az olması dilimize verilen değerin az olmasına sebep olur.

Anne ve babaların Türkçe konusunda yetersiz bilgiye sahip olmaları doğru şekilde öğretmelerini önlemektedir. Çocuklarına verecekleri isimlerin yanı sıra Türkçenin doğru kullanımında desteğin olmamasına bağlı olarak kendisini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu