Okul

Can Boğazdan Gelir Atasözünün Hikayesi

Atasözleri anlatılmak istenilenleri en güzel şekilde tarif etmekte oldukça iyi cümlelerdir. Geçmişten günümüze gelen sözlerimizden biri “can boğazdan gelir” olmuştur. Atasözünde insanların yaşamak için mutlaka yemek yemesi gerektiği manasına gelmektedir. Yemek yemeden ne kadar süre ayakta durabiliriz belli değildir. Sağlıklı bir şekilde yaşamak sağlıklı beslenmekten geçtiğini göstermektedir.

Hasta olan Ahmet her gün doktorun verdiği ilaçları ve küçücük dilim peynir, birkaç zeytin ile öğününü tamamlıyor olmasıdır. Bir çok hastalığı olmasına rağmen beslenememek onu daha da bilinçsiz kılarak düşünme yeteneğini olumsuz etkiliyor. Yaşaması oldukça zor olduğundan açlık onu gün geçtikçe içten içe yemeye başlamıştır. Zayıflaması ile bir deri bir kemik kalarak yaşamına devam etmesi gerektiği söylendi. Bundan haberi olan alim bir insanın “can boğazdan gelir” sözünü söylemesi ile birlikte karnınızı doyurup şifa bulmanız olacağını anlatmıştır. Yaşamı boyunca karnı doymayan insanın vücudundaki koruyucu hücreleri devreye girmediği gibi hastalığı kötülüğe gitmesine neden olur. Ahmet bundan haberdar olarak karnını bir güzelce toparlayarak bir iki güne ayağa kalkmıştır. Anlamıştır ki aç kalmak ile sağlıklı olunmuyor insanı daha da zora soktuğunu öğrendi.

Can boğazdan gelir, yaşamak için en büyük değerlerimiz sağlıklı beslenmek olmaktadır. Doğru bir şekilde beslenme tablosu hazırlayabilirsek vücudumuz buna düzen sağlayarak oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almamıza yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu