Okul

Canlı Yaşamı İçin Gerekli Olan Maddeler Sürekli Tüketime Rağmen Neden Tükenmez

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için yiyecek, içecek gibi çeşitli kaynaklara gereksinim duyarlar. Canlılar yaşamlarını binlerce yıl sürdürmesine rağmen yeryüzünde bulunan kaynakların hiç tükenmemesi akla soru işaretlerini getiriyor. Milyarlarca canlının hızla tükettiği kaynaklar neden tükenmediğini biliyor musunuz? Sahip olduğumuz kaynakların nasıl olurda bir döngü içerisinde canlılar için ihtiyaçlarını karşıladıkları bilinmesi gerekir.

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için çeşitli tüketecek maddelere ihtiyaç duyar, bu maddeler sürekli tüketilmesine rağmen bir döngü içerisinde ihtiyacımızı karşılamaktadır. Örneğin azot döngüsü maddelerin nasıl tükenerek tekrar eski haline geldiğini bize anlatmaktadır.

İnsanlar yaşamlarını sürdürerek ihtiyaçlarını karşılamak adına bir takım maddeleri tüketerek enerji ihtiyacını karşılamış olur. Bu maddeler enerjiye ihtiyaç duyulmasıyla birlikte ortaya çıkar. Bu maddelerin arasında ne önemli olan ise protein ve karbonhidratlardır. Gerekli mineralleri vücudumuza almamızla beraber yaşamımızı sürdürebilmemize olanak sunar.

Proteinler, çok atomlu moleküler yapıya sahiptir. İçinde bulunan bileşenler azot elementi olur. Atmosferin önemli bir kısmı azot gazından oluştuğunu düşünürsek canlı yaşamı içinde önemli ihtiyaçları da karşılamaktadır. Bu durumda azot bileşikleri topraktan alınarak protein üretiminde etkilidir. Bitkiler azotu emerek besin kaynağı haline gelerek vücudumuza girmektedir. Çürümesi, dışkılar sayesinde yeryüzüne ulaşan maddelerin çürümesi tekrardan azot dengesini koruyarak canlılar için döngü oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu