Okul

Dinimiz Güzel Ahlaklı Olmaya Nasıl Katkı Sağlar

İnsanoğlu doğduğu günden itibaren ailesi ve bağlı olduğu din tarafından güzel ahlaka sahip olur. Her insanın sahip olması gereken, toplumda saygı kazanıp değer görmesi için gerekli olan ahlaktır. Dinimizde güzel ahlaklı olmamızı buyurmuştur. Peki ahlak ile din arasında nasıl bir ilişki olabilir. Dinimiz ahlakımızın gelişmesinde ne tür etkiler yaratarak toplumun ya da dine bağlı olan mensup kişilerin hayatlarında ne tür etkiler yaratır.

Peygamber Efendimiz İslam dininin güzel ahlak olunmasına buyurmuştur. Dinimize bağlı olan insanlar güzel ahlak, terbiye gibi değerlere sahiptir ve yerine getirmekle yükümlü olmaktadır. Dinin gerekli ihtiyaçlarından birini karşılayacak olan güzel ahlak davranışlarımızı şekillendirerek huzur getirmektedir. Toplum içinde doğru, dürüst olmak, yalan söylememek, çevremizdekilere karşı saygılı ve sevgiyle yaklaşmak, yardımlaşma ve dayanışma duygularını öğretmek, paylaşmak, alçak gönüllü olmak, iyi niyetli davranmak, sorumluluk sahibi olarak emanete sahip çıkmak.

Dinimiz güzel ahlakı bizlere öğretmektedir. Her insan dinine bağlı olarak verilen öneri öğütlere sahip çıkmalıdır. Ailemizden ve dinimizden gelen ahlak bizi toplum içinde saygılı hale getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu